Kryzys gospodarczy – wytwór mediów czy społecznej wyobraźni?

Jakie jest Twoje zdanie na temat kryzysu gospodarczego? Czy on rzeczywiście Ciebie dotyczy? Odpowiedz sobie na te pytania, a dopiero potem zastanów się czy kryzys gospodarczy realnie istnieje. A jeśli istnieje, to czy jest sposób, żeby go ominąć?

Świat zalewa fala kryzysu gospodarczego – słychać zewsząd. W radiach drogich samochodów między utworami bogatych gwiazd, prezenterzy wysokobudżetowych stacji radiowych mówią o kryzysie gospodarczym. To samo możemy zobaczyć w wiadomościach oglądanych na powszechnych telewizorach plazmowych obecnych prawie w każdym domu. To podobne do mówienia o rzucaniu palenia z papierosem w dłoni. Coś jest, ale w rzeczywistości tego nie ma. Powstaje zatem pytanie – czy kryzys gospodarczy jest realnym bytem czy tylko wytworem społecznej wyobraźni powstałym na skutek historii opowiadanych w mainstreamowych mediach? Otóż odpowiedź jest jednoznaczna. On istnieje i będzie istniał jeszcze jakiś czas, ale my niekoniecznie musimy w nim uczestniczyć. Uczestnicząc w nim pogłębiamy go jeszcze bardziej.

Jak ominąć kryzys gospodarczy?

Nie jest to proste, ale możliwe. Przede wszystkim, w miarę możliwości nie korzystajmy z usług banków. Wszelkiego rodzaju kredyty, zwłaszcza konsumpcyjne, pogłębiają nasze zadłużenie. Pożyczając pieniądze nie możemy zapomnieć o tym, że trzeba je kiedyś oddać. Unikajmy wszelkich pożyczek, bierzmy je tylko z konieczności i raczej wtedy, że mamy pewność, że je zwrócimy. Sektor bankowy to sektor prywatny, w dobie kryzysu ma się bardzo dobrze i notuje najwyższe dochody ze wszystkich sektorów. Oczywiście naszym kosztem. Pieniądze, które wpłacamy na poczet banków wrócą do gospodarki jedynie jako dług, czyli kolejny kredyt albo w ogóle nie wrócą.

Kolejnym aspektem pogłębiającym kryzys gospodarczy jest masowe robienie zakupów w supermarketach. Oczywiście, że tam cena produktu jest o wiele bardziej korzystna, ale pieniądze wydane w supermarkecie raczej nie wrócą do rodzimej gospodarki. Natomiast wspierając krajowego przedsiębiorcę, zatrzymujemy pieniądze w kraju tworząc miejsca pracy. Żeby ten system jednak zadziałał, potrzeba czasu i okresowego odmówienia sobie przyjemności. No i oczywiście musi to być akcja przeprowadzona na kształt kampanii społecznej, czyli wszyscy albo nikt. Jednym słowem mówiąc nie korzystajmy z usług banków i wspierajmy rodzimych przedsiębiorców. Odmówienie sobie na jakiś czas przyjemności realizowanych za cudze pieniądze też zdecydowanie poprawi sytuację. Nie jest to proste, ale do zrealizowania.

Wygląda na to, że kryzys gospodarczy jest realizowany świadomie i bazuje na ludzkiej potrzebie posiadania i wyścigu szczurów. A pogłębiany jest przez media, które kreują sztuczne potrzeby człowieka. Ale dlaczego ta sytuacja ma dotyczyć nas, skoro my wcale nie musimy w niej uczestniczyć? Wystarczy być tylko bardziej uważnym i wiedzieć, co się kupuje i na co się pożycza pieniądze.

Marlena Sikora
FMKredyt.pl

Zostaw komentarz