Zarabianie w internecie – wady i zalety pracy online w sieci

Zarabianie w internecie jest coraz popularniejsze, a coraz więcej osób decyduje się na pracę online np. pozostając freelancerami i wykonując zlecenia zgodne z ich zainteresowaniami czy wiedzą. Praca w internecie ma jednak swoje zalety i wady, o których nie myślimy, planując przejście na pracę zdalną — skupiając się jedynie na możliwościach, jakie daje na taka praca. Zdecydowanie warto jednak porównać wady i zalety oraz przemyśleć, gdyż nie w każdym wypadku będzie to dobre posunięcie. Wady i zalety pracy zdalnej prezentujemy poniżej.

Brak konieczności dojazdów do pracy

Pierwszym plusem pracy online w internecie jest brak konieczności dojazdów do pracy. To bardzo ważny plus, który nie przychodzi jednak nam na myśl w pierwszym momencie. Jest to spore ułatwienie, gdyż dojeżdżając do pracy, tracimy spore środki finansowe, oraz bardzo dużo czasu — który możemy przeznaczyć na pracę lub poświęcić go rodzinie. Przeważnie nie będziemy tego czynnika brali pod uwagę, ale miesięcznie może to być nawet kilkadziesiąt godzin spędzonych w korkach. Przeliczając je na zarobek choćby 10 złotych netto za godzinę pracy, możemy zyskać w miesiącu nawet kilkaset złotych, przeznaczając czas dojazdów na pracę. Praca w internecie pozwala zatem wykorzystać czas efektywnie i przeznaczać go na produktywne zajęcia, a nie czynności niezwiązane bezpośrednio z naszą pracą, które nie dają nam zysków, a które musimy wykonać, pracując na etacie w firmie.

Elastyczność miejsca, czasu i formy pracy

Jednym z największych plusów, jakie możemy zaliczyć do pracy online, jest elastyczność miejsca, czasu i formy pracy. Praca zdalna, jaką możemy znaleźć w internecie, daje możliwości pracowania w dowolnym miejscu na świecie o dowolnej porze czy w takim formacie, jaki jest dla nas komfortowy. Jest to szczególnie doceniana kwestia przez osoby niezależne, którym trudno dostosować się do sztywnych zasad panujących np. w korporacjach. Dzięki temu plusowi możemy też zwiedzać świat czy jednocześnie realizować swoje marzenia i cele. Praca online będzie sporym ułatwieniem dla osób, które wychowują dzieci. Nie będą one musiały zatrudniać opiekunek i będą mogły być dostępne dla swoich pociech cały czas. Praca online może być zatem sposobem na podstawową pracę dla rodziców lub możliwością dorobienia.

Wyniki uzależnione od naszej pracy

Jednym z największych plusów pracy online w internecie jest uzależnienie wyników od wkładu, jaki włożymy w wykonywanie obowiązków. Jest to bardzo sprawiedliwe i uczciwe podejście. Bardzo trudno o takie nagradzanie nas w firmach czy w pracy etatowej, gdzie często generujemy dużo wyższe zyski dla firmy, otrzymując jedynie ich część dla siebie lub gdzie pozostajemy niedocenieni. Zarabianie i czerpanie korzyści proporcjonalnych do tego, co zrobimy, jest również motywujące i inspirujące nas do dalszej pracy. Dzięki temu możemy budować swoją markę z dużo większą satysfakcją i zadowoleniem, aniżeli wykonując prace, za które otrzymujemy określone wynagrodzenie i żadnych profitów. Elastyczność i możliwość osiągania bardzo dużych wyników nie jest ograniczana również przez współpracowników czy innych pracowników firmy a dzięki temu możemy tworzyć i rozwijać naszą markę osobistą, osiągając sukces — dużo łatwiej aniżeli w grupie.

Potencjalne duże zarobki — plus i minus zarazem

Kwestią, o której trudno nie wspomnieć i która dla wielu osób jest głównym wyznacznikiem pracy w internecie, są zarobki — potencjalnie wysokie. Czynnik ten jest zarówno plusem jak i minusem. Ogólnie pracując w internecie i działając na własne konto oraz wkładając całe swoje siły w taką pracę, można zarabiać bardzo duże sumy pieniędzy. Nie musimy borykać się ze szklanym sufitem zarobków, a wiele możliwości pracy i możliwości poświęcenia dużej ilości czasu na taką pracę może dać finalnie bardzo duże — wyższe niż średnia krajowa zarobki. Może, ale nie musi. Jest to również minus. Pracując online, nie mamy gwarancji zarobków oraz tego, iż co miesiąc otrzymamy konkretną sumę pieniędzy. Pracując online, robimy to przeważnie na umowach cywilnoprawnych tzw. umowach o dzieło, których wysokość zależy od naszych wyników. Porównując jednak w tym względzie minusy do plusów, bilans przesuwa się raczej w stronie zysków. Wykorzystując jakościowe sposoby pracy oraz angażując się i wykonując swoją pracę rzetelnie mamy większą szansę na ponadprzeciętne zarobki aniżeli te niższe, które i tak będą, a my nie zostaniemy bez wypłaty. Warto jednak rozważyć ten element i zastanowić się, czy jesteśmy w stanie zaakceptować takie ryzyko, dla którego możemy jednak osiągnąć też często bardzo duże dochody.

Brak kontaktu z innymi osobami

Sporym minusem, który będzie szczególnie uciążliwy dla ekstrawertyków i osób lubiących kontakt z innymi osobami, jest brak współpracowników. Czynnik ten wpływ na naszą osobę w dużym stopniu a konkretne osoby są podatne na niego w szczególny sposób. Brak towarzystwa może powodować u nas brak humoru a brak możliwości porozmawiania z kimkolwiek może wpływać na nasze zamkniecie się. Minus ten jest widoczny dopiero po pewnym czasie, a istotnie wpływa na nas po długotrwałej pracy w samotności. Każda osoba niezależnie od typu charakteru i usposobienia będzie również w różnym stopniu odczuwała tę dolegliwość. Pracując zdalnie, przeważnie nie widzimy się często z innymi współpracownikami czy kontrahentami. Rozważając zatem pracę zdalną, warto przemyśleć czy brak kontaktu z innymi osobami nie będzie na nas wpływał negatywnie i nie będzie powodował problemów.

Stworzenie miejsca do pracy

Dość problematyczne przy pacy online w internecie jako freelancer może być stworzenie swojego miejsca pracy. Jak wiemy w domu, bardzo często nie mamy warunków do tego, aby pracować lub wiąże się to z pewnymi utrudnieniami. Dodatkowo będziemy musieli zadbać o sprzęt do pracy, biurko, krzesło czy inne potrzebne akcesoria takie jak np. aparat fotograficzny, komputer itd. Może to być problematyczne szczególnie gdy stworzenie miejsca pracy dla siebie wymagać będzie od nas dużych nakładów finansowych. Również wynajęcie biura będzie opłacalne jedynie przy wysokich zarobkach. Minus ten może zaistnieć, choć nie musi. Poprzez odpowiednie przystosowanie swojego miesiąca pracy, będziemy mogli zwiększyć też swoją wydajność.

Zostaw komentarz