3 zasady bezpiecznej obsługi konta internetowego

Bankowość elektroniczna to bardzo wygodne i praktyczne rozwiązanie. Minęły już czasy, kiedy stało się w kolejkach w banku, żeby zapłacić rachunki, czy zrobić przelew. Obecnie wszystkie te transakcje można wykonać nie wychodząc z domu i to za pomocą jednego kliknięcia myszki. Oczywiście wraz z pojawieniem się bankowości elektronicznej, powstało także sporo nowych zagrożeń związanych z wyłudzaniem danych oraz kradzieżą pieniędzy. Każdy użytkownik bankowości elektronicznej powinien być świadomy tego, jakie zagrożenia wiążą się z posiadaniem internetowego konta bankowego.

Phishing – co to jest?

Phishing zalicza się do najpopularniejszej formy kradzieży pieniędzy z bankowych kont internetowych. Jest to rodzaj ataku hakerskiego, który polega na nieuczciwym pozyskiwaniu haseł użytkowników bankowości elektronicznej. Dzieje się to za pomocą spreparowanych stron banków, na które logują się nieświadomi niczego posiadacze kont bankowych. Jeżeli oszuści zdołają nakłonić nas do zalogowania się do bankowości internetowe za pośrednictwem fałszywej strony, wówczas otrzymują dostęp do naszych haseł, więc mogą wypłacić z naszego rachunku pieniądze. Jeżeli otrzymujemy e-maila z prośbą o potwierdzenie swoich danych, najprawdopodobniej jest to próba wyłudzenia danych. Nie należy klikać w linki wysłane w tego typu wiadomościach ani logować się na swoje konto bankowe tłumaczy ekspert serwisu rachunkibankowe.com.pl.

Wirusy w załącznikach – jak je rozpoznać?

Ze względu na to, że banki informują swoich klientów o zagrożeniach i ostrzegają o próbach wyłudzenia danych, użytkownicy bankowości elektronicznej są obecnie bardziej ostrożni. Oczywiście złodzieje mają wiele sposobów na to, aby nas oszukać. Dość popularnym sposobem kradzieży są również wirusy przesyłane w załącznikach. Taki wirus podsłuchuje to, co wystukujemy na klawiaturze, w ten sposób zdobywa nasze dane i złodzieje mogą zalogować się na nasz rachunek bankowy. Dobra rada – nigdy nie otwierajmy załączników mailowych, przesłanych przez podejrzanych nadawców. Dla zwiększenia ochrony warto zaopatrzyć się w antywirus, który ograniczy nasz komputer przed atakami hakerskimi. Pamiętajmy! Żaden antywirus nie zastąpi zdrowego rozsądku!

Podmienianie numerów kont bankowych – na czym polega?

Innym sposobem za pomocą, którego są przechwytywane nasze pieniądze jest podmiana numerów kont bankowych. Bądźmy czujni podczas dokonywania przelewów, szczególnie gdy są to wysokie sumy.

Zostaw komentarz