Na czym polega mikrofaktoring?

Mikrofaktoring polega na wykupieniu przez faktora (najczęściej bank) należności o odroczonym terminie płatności, które zostały wystawione przez daną firmę dla swoich klientów. Faktor wypłaca 80-100% wartości faktur i pobiera dla siebie z tego tytułu prowizję. Faktoring bardzo często mylony jest z windykacją, tymczasem jest to forma kredytu obrotowego. To doskonały sposób, aby ustrzec swoją firmę przed zatorem płatniczym. Mimo, że do niedawna z takiej możliwości mogły korzystać głównie duże przedsiębiorstwa, dziś można znaleźć także oferty dla działalności jednoosobowych, które obecnie mają dla rozwoju gospodarki bardzo duże znaczenie.

Mikrofaktoring jako odmiana faktoringu, przeznaczony jest dla małych podmiotów gospodarczych. Osoby prowadzące firmę jednoosobową mogą sprzedawać należności długoterminowe, dzięki temu dostają zastrzyk gotówki, jedynym warunkiem jest nieprzeterminowanie wierzytelności. W ten sposób przedsiębiorca nie musi martwić się o płynność finansową i bieżące funkcjonowanie firmy. Formy faktoringu są różne, ale najrozsądniejszym rozwiązaniem będzie faktoring pełny. W tym wypadku faktor zobowiązuje się do pilnowania regulowania wszystkich płatności przez wierzyciela. Takie rozwiązanie pozwala na zwiększenie bezpieczeństwa obrotu, poprawę dyscypliny płatniczej klientów, a także eliminuje konieczność zatrudniania pracowników odpowiedzialnych za obsługę prawną oraz windykację.

Kolejną zaletą mikrofaktoringu jest to, że firma dzięki temu staje się bardziej konkurencyjna, gdyż może oferować sprzedaż z wydłużonym terminem płatności. To bardzo ciekawa propozycja, taka usługa w niektórych sytuacjach może uratować firmę, która utknęła w martwym punkcie, tak więc z pewnością będzie cieszyć się rosnącą popularnością. Oczywiście faktoring nie będzie odpowiedni dla każdej firmy – nie sprawdzi się w przypadku przedsiębiorstw, które sprzedają towar na bardzo niskich marżach, mają krótkie terminy płatności lub prowadzą głównie sprzedaż gotówkową. Warto podkreślić, że firmy factoringowe udzielają wsparcia również nowo powstałym firmom.

Zostaw komentarz